Liečivé huby

Ako účinkujú liečivé huby?

Huby majú vyvažovací a regulačný účinok

Ak je naše telo vyčerpané a intoxikované nezdravým spôsobom života a životným prostredím, náš imunitný systém pracuje pomaly a zdĺhavo. V štúdiách u pacientov s rakovinou bolo napríklad preukázané, že po požití extraktu alebo prášku liečivých húb z celej plodnice sa ich obranné bunky imunitného systému opäť aktivovali. Táto reakcia sa však deje len vtedy, keď je imunitný systém oslabený. Zdravý imunitný systém sa posilnením liečivými hubami „nepreaktivuje". Preaktivovaný imunitný systém sa naopak účinkom húb upravuje smerom dole. To znamená, že liečivé huby (v podobe vlastne vyrobeného prášku alebo extraktu z celej plodnice) pôsobia adaptogénne, vyvážene a regulačne a tým privádzajú imunitný systém späť do rovnováhy. Rôzne výťažky z húb ktoré môžu byť vyrobené z rôznych častí húb, nielen z plodnice, takto účinkovať nemusia, lebo nemajú vyvážený obsah účinných látok. Naopak, môžu dokonca zvýšiť nerovnováhu imunitného systému, čo môže mať za následok zhoršenie autoimunitných ochorení.

 

Huby ako katalyzátory
V terapeutickej liečbe hubami by sa malo vždy zaistiť len použitie výrobkov tej najvyššej kvality, pretože tieto sú vďaka svojmu vysokému obsahu enzýmov schopné rozkladať a vylučovať z tela toxické látky. Huby potom pôsobia ako katalyzátor a zbavujú telo toxínov, naopak nekvalitne spracované výťažky z húb s nedostatkom enzýmov takto nie sú schopné účinkovať.

Čisto prírodné pestovanie a starostlivé spracovanie
Preto je v liečbe použitie prášku alebo extraktu z celej huby také dôležité, aby sa zachovali všetky jej cenné účinné látky. Veľmi dôležité je šetrné sušenie celých čerstvých plodníc hneď po zbere pri maximálne 35°C, aby boli termolabilné látky ako enzýmy a bielkoviny v liečivých hubách zachované!

Obsah účinných látok a ich detailné funkcie
Triterpény

Triterpény patria medzi najúčinnejšie zložky liečivých húb. Tie sa nachádzajú výhradne v plodnici a to hlavne v lamelách a spórach. Spektrum aktivity triterpénov veľmi široký. Pôsibia antikarcinogénne, antivírusovo, antibakteriálne, fungicídne a antioxidačne. Medzi triterpény patria steroidy, vitamín D a žlčové kyseliny. Prevažná väčšina extraktov a mletých hubových práškov na trhu sa vyrába len z podhubia (mycélia). Takéto extrakty sú pre neprítomnosť triterpénov neúčinné.

Glykoproteíny, beta-glukány
Glykoproteíny sú komplexné molekuly skladajúce sa z ß-glukánov (polysacharidy, zložité cukry) a proteínov. ß-glukány patria do rodiny sacharidov vysokej molekulovej hmotnosti s dlhým reťazcom, ktoré sa skladajú z mnohých jednotlivých cukrov. Glykoproteíny sa vyznačujú imunomodulačnými a protinádorovými účinkami. Čím sú vodorozpustnejšie, s čím vyššou molekulovou hmotnosťou a rozvetvenejšou štruktúrou, tým vyššia je ich protinádorová aktivita.. Koncentrácia glykoproteínov v liečivých hubách závisí od vývoja plodnice. S rozvojom a rastom plodnice sa tiež zvyšuje ich aktivita. Plodnica obsahuje väčšie množstvo rôznych glykoproteínov než samotné podhubie.

Enzýmy
V podstate sa takmer všetky životné procesy odohrávajú na základe enzymatických reakcií. Enzýmy hrajú dôležitú úlohu v bunkovom dýchaní a podporujú našu životnú energiu. Sú enzýmy, ktoré si telo samo produkuje a enzýmy, ktoré je potrebné užívať s jedlom. Celkovo ovplyvňuje rôzne metabolické procesy v tele viac ako 5000 enzýmov za účinku ich podporných látok vitamínov a minerálov. Huby sú vo všeobecnosti veľmi bohaté na enzýmy.
Enzýmy sú biologické katalyzátory, ktoré sú veľmi termolabilné a pri nešetrnom sušení húb nad 40°C sú úplne zničené. Huby obsahujú antioxidačné enzýmy ako je superoxidismutáza (SOD), enzýmy, ktoré sa podieľajú na potláčaní bunkovej proliferácie (glukóza 2-oxidáza a proteáza) a enzýmy zapojené do detoxikácie organizmu (peroxidáza, monooxygenáza, dehydrogenáza a reduktáza).

Detoxikácia
Huby sú veľmi bohaté na enzýmy, ktoré sú nevyhnutné nielen na prvú fázu, ale čo je unikátne, aj na druhú fázu detoxikácie a podporu našich detoxikačných systémov a to enzýmy glutatión a SOD. V prvej fáze sa toxíny rozložia a vznikne veľké množstvo voľných radikálov. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam dokážu huby škodlivé účinky týchto voľných radikálov zachytiť. Pôsobením enzýmov druhej fázy sa tieto uvoľnené toxíny potom pretransformujú do formy schopnej pre vylúčenie z organizmu. V našom tele prebieha neustále detoxikačný proces. Zvlášť v stresových situáciách a pri chorobe je tento proces v plnom prúde. Enzýmy z liečivých húb ešte podporujú svojim účinkom detoxikáciu organizmu. Rovnako ako enzýmy, aj triterpény obsiahnuté v hubách majú vysoký stimulačný účinok na detoxikačné systémy organizmu.

Vitamíny a minerály
Celé plodnice sú bohaté na minerály a stopové prvky, pravdepodobne obsahujú aj všetky minerálne látky z kultivačného média. Preto je veľmi dôležité, na akom substráte sa liečivé huby pestujú. Obsahujú veľké množstvo draslíka a vápnika, menšie množstvo fosforu a železa a stopové prvky ako meď a najmä selén.
Huby sú tiež bohatým zdrojom vitamínov. Zvlášť pozoruhodná je skupina vitamínov B (B1, B2, B3, B6, B12). Tiež obsahujú vitamíny D a E. Niektoré huby obsahujú aj vitamíny A a C, aj keď len v malom množstve. Náš organizmus potrebuje tieto rôzne vitamíny, aby podporili činnosť enzýmov.

Chitín
Ďalšou zaujímavou zložkou celých plodníc je chitín. Chitín je všadeprítomný polysacharid, ktorý sa nachádza u húb, hmyzu a parazitov. Ako obranné opatrenie na odbúranie chitínu si ľudský organizmus vyvinul enzým chitotriosidázu. Tento enzým sa nachádza v aktivovaných
makrofágoch. Makrofágy reagujú na chitín ako na cudzie teleso. Chitín sa uplatňuje v imunitnom systéme ako kouč svojimi povzbudzujúcimi a tréningovými účinkami v boji proti parazitom. Súčasne chitín redukuje vstrebávanie tukov v čreve a tým napomáha k štíhlej línii. Prítomnosťou chitínu sa tiež vstrebáva z čreva menej cholesterolu.

Interakcia aktívnych látok z celých sušených liečivých húb
Liečivé huby sa odporúčajú hlavne na detoxikáciu organizmu. Ako efektívne vzájomne pôsobia ich rozličné účinné látky, uvádzame pri detoxikácii pečene. Detoxikácia sa vo veľkej časti prevádza cez pečeň. Mnoho rôznych účinných látok z liečivých húb naštartuje svoju aktivitu hlavne na tomto mieste. Triterpény sú horké látky a stimulujú vylučovanie žlče. Majú heparoprotektívne vlastnosti, t.j. ochraňujú pečeň, rovnako ako stimulujúci vplyv na tvorbu enzýmov dôležitých pre detoxikáciu. Enzýmy húb podporujú detoxikáciu tým, že na jednej strane poskytujú vlastné enzýmy podieľajúce sa na detoxikácii, a na druhej strane stimulujú tvorbu nových enzýmov v pečeni.

Na záver
Ľudia proste radi veria, že môžu vyrobiť lepšie liečivá, než nám poskytuje príroda vo svojej múdrosti. To sa im však až tak ľahko nemusí podariť, lebo niektoré liečivé látky ktoré obsahujú huby nie sú doposiaľ známe. Tiež nie je úplne preskúmané ako sa účinok jednotlivých látok vzájomne zosilňuje alebo zoslabuje. Príroda mala na to čas po milióny rokov a dáva nám všetko, čo potrebujeme. Preto sú celé plodnice tou najprirodzenejšou a najcennejšou formou liečby mykoterapiou.